Kungligt besök på Sven-Harrys Konstmuseum
H.K.H Prins Daniel kom till museet för att uppleva våra aktuella utställningar Det ingen vill se – Dick Bengtsson och Här är vi nu.

Vi hade den stora glädjen att välkomna H.K.H. Prins Daniel till Sven-Harrys Konstmuseum tillsammans med Sara Sandström, verksamhetschef för Prinsessan Estelles kulturstiftelse. Besöket togs emot av museichef Dragana Kusoffsky Maksimovic.
H.K.H Prins Daniel kom till museet för att uppleva våra utställningar Det ingen vill se – Dick Bengtsson och Här är vi nu.
Det blev ett fint möte med samtal om konstens betydelse och om det engagemang och frågor den väcker. Våra aktuella utställningar är just exempel på hur vi på museet vill lyfta fram konsten som spegel av tiden vi lever i.