Visning med Sarah Perks från Fondation Azzedine Alaïa

16 mars 2025

kl 12 och kl 15

Modehistorikern och tidigare assistenten till Azzedine Alaïa, Sarah Perks, ger två exklusiva visningar på utställningens sista dag. Sarah Perks arbetar idag med att bevara och förmedla Azzedine Alaïas arv på Fondation Azzedine Alaïa, där hans vision och mästerliga hantverk fortsätter att inspirera nya generationer.

Följ med när Sarah Perks ger en fördjupad inblick i couture-mästaren Azzedine Alaïas (1935–2017) värld – en modeskapare som behärskade tyger som få andra. Med exceptionellt skrädderi och en skulptural vision skapade Alaïa kreationer som rörde sig mellan couture och konst.


Visningarna hålls på engelska vid två tillfällen på söndag den 16 mars, kl. 12 och kl. 15. De ingår i entrépriset och kan ej bokas i förväg.